امروز: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400

تحقق ضریب 110 درصدی خوداتکایی گندم در یک دهه آینده

ایجاد کننده: خیری/چهارشنبه, 13 مرداد,1395/دسته ها: اخبار موسسه

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، اسکندر زند افزود: برای تحقق ضریب خود اتکایی 110 درصدی گندم، برنامه های پشتیبانی مفصلی در حوزه تحقیقات، آموزش و ترویج داریم.
وی اظهار داشت: این برنامه ها در زمینه تولید ارقام، هسته های اولیه بذر، بذر گواهی شده، معرفی سموم جدید و کم خطر، معرفی روش های جدید خاک ورزی و کشاورزی حفاظتی، افزایش بهره وری آب و بهبود تغذیه گندم هستند.
معاون وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: ما آمادگی داریم سالیانه تا 10 رقم جدید گندم را وارد چرخه تولید کنیم.
وی با بیان این که در حال حاضر 52 رقم گندم در عرصه های تولید کشور کشت می شود، اظهار داشت: 95 درصد کل ارقام گندمی که کشت می شود تولید داخل است و برای تولید گندم کشور 1.2 میلیون تن بذر نیاز است که هسته اولیه آن را موسسه تحقیقات اصلاح بذر می دهد.

** سهم بذور گواهی شده گندم به 50 درصد می رسد
زند درباره توسعه مصرف بذور گواهی شده گندم تصریح کرد: در یک برنامه 10 ساله در نظر داریم سهم بذور گواهی شده گندم در اراضی کشاورزی را به بالای 50 درصد برسانیم.
وی سهم کنونی بذور گواهی شده گندم از کل بذور مصرفی در کشور را 30 درصد عنوان کرد و گفت: استراتژی ما تولید ارقام پر محصول، مقاوم، با کارآیی بالای مصرف آب در مزارع آبی گندم است.

** تنوع سبد ارقام حبوبات با تولید رقم و انتقال ژرم پلاسم
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی درباره تولید ارقام حبوبات افزود: ما هم اکنون در زمینه تولید ارقام جدید و انتقال ژرم پلاسم حبوبات از کشورهای مختلف کار می کنیم و امیدواریم با ورود ارقام جدید، سبد ارقام حبوبات متنوع شود.
وی با بیان این که برای کشت نخود در پاییز، محققان این سازمان به دنبال تولید ارقام مناسب هستند، اظهار داشت: نخستین رقم نخود برای کشت پاییزه موسوم به سارال معرفی شده که تا منهای 18 درجه سرما متحمل است و اکنون بر روی ترویج و ارتقای کیفیت آن کار می کنیم.
به گزارش ایرنا، مجموع گندم مصرفی کشور 14 میلیون تن است که حدود 11 میلیون تن آن برای مصرف خوراکی، 1.5 تا 2 میلیون تن برای مصرف صنعتی و حدود یک میلیون تن آن برای تامین بذر مصرف می شود.
سال گذشته حدود 11میلیون و 500 هزار تن گندم در کشور تولید شد که هشت میلیون و 80 هزار تن آن با قیمت گندم معمولی(گندم نان) 11 هزار و 550 ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم با قیمت 11 هزار و 880 ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری و مابقی از طریق واردات تامین شده بود
پیش بینی می شود در سال 1395 بیش از 13 میلیون تن گندم در 6 میلیون هکتار از اراضی آبی و دیم کشور تولید و از این رقم حداقل حدود 10 میلیون تن توسط دولت خریداری و به آرد خبازی ها اختصاص یابد.
براساس مصوبه دولت، امسال هر کیلوگرم گندم معمولی(نان) با قیمت 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13 هزار و 68 ریال با چهار درصد افت مفید و 2 درصد افت غیرمفید از گندمکاران در حال خریدتضمینی است.
Print

تعداد نمایش ها (678)/نظرات (0)

x
دی ان ان
دی ان ان