امروز: پنجشنبه 14 اسفند 1399

حمایت دولت از ادغام کارخانه های قند با تصفیه شکر برای تداوم تولید

حمایت دولت از ادغام کارخانه های قند با تصفیه شکر برای تداوم تولید

ایجاد کننده: خیری/دوشنبه, 28 تیر,1395/دسته ها: اخبار موسسه

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عباس کشاورز در حاشیه همایش بزرگداشت پنجاهمین سال فعالیت شرکت توسعه کشت دانه های روغنی در جمع خبرنگاران گفت : کارخانه های تصفیه شکر واحدهای صنعتی محسوب نمی شوند و بخش صنعت باید با برنامه ریزی کارخانه های تصفیه شکر را با کارخانه های قند و شکر ادغام کند تا مشکلات برطرف شود.
وی افزود: کشور اکنون نیازمند شکل گیری صنعت چغندرقند است و باید اصلاحات لازم در این بخش انجام گیرد و کارخانه های تصفیه شکر به سمت تولید هدایت شوند.
به گفته وی، سال گذشته در مجموع دو میلیون و 100 هزارتن شکر که یک میلیون و 540 هزار تن آن از طریق تولید داخل و 580 هزارتن از طریق واردات تامین شد، دراختیار مصرف کنندگان قرار گرفت که پاسخگوی نیاز کل کشور بود و نیازی به واردات مازاد براین میزان نیست.
کشاورز اظهار داشت: مشکلی در زمینه تامین شکر در کشور وجود ندارد، بلکه کمبودی در بازار نیست، به طوری که طی چند روز گذشته 9 هزار تن شکر سفید در بورس کالا عرضه شد که دو هزار تن از آن خریداری شد و این موضوع اثبات می کند که عرضه بیش از تقاضا است.
وی با تاکید براین که بخش کشاورزی مراقب تولید است و با این هدف کارخانه های قند و شکر مورد حمایت ما هستند اضافه کرد:، طی دو سال گذشته 450 هزار تن به میزان تولید شکر داخلی اضافه شد و نیاز به واردات کاهش یافت، بنابراین برای صنایعی که نیاز خود را از واردات تامین می کردند، مشکلاتی پدید آمد.

** شرط عرضه گندم در بورس کالا در صورت آزادسازی قیمت نان
کشاورز گفت: عرضه محصولات کشاورزی همچون ذرت،جو و گندم در بورس کالا مورد موافقت این وزارتخانه است، در عین حال این موضوع نیازمند موافقت دولت و سیاست گذاران است که در صورت تحقق این امر گندم می تواند در بورس کالا عرضه شود.

** هفت میلیون تن گندم خریداری شد
معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: امسال 12 تا 12.5 میلیون تن گندم در کشور تولید خواهد شد و تاکنون حدود هفت میلیون تن آن خریداری شده است.
وی افزود: انتظار می رود حدود 10 میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.
به اعتقاد کشاورز، امسال نیازی به واردات گندم وجود ندارد و برای خرید گندم تولید داخل 180 هزار میلیارد ریال ( 18 هزار میلیارد تومان) بودجه نیاز داریم که تاکنون بخشی از مطالبات گندم کاران به آنها پرداخت شده است.
به گزارش ایرنا، طی دو دهه گذشته همواره محصولات کشاورزی داخلی ارزان تر از قیمت وارداتی آن بوده در حالی که در 18 ماهه گذشته به دلیل سقوط قیمت های جهانی تا حدودی قیمت های وارداتی در مورد برخی کالاهای کشاورزی کمتر از قیمت داخلی آن شده که صاحبان صنعت این موضوع را تحمل نمی کنند.
Print

تعداد نمایش ها (1101)/نظرات (0)

x
دی ان ان
دی ان ان