امروز: یکشنبه 29 فروردین 1400

خرید گندم به مرز 7.5 میلیون تن رسید

خرید گندم به مرز 7.5 میلیون تن رسید

ایجاد کننده: خیری/دوشنبه, 28 تیر,1395/دسته ها: اخبار موسسه

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

اسماعیل اسفندیارپور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: ارزش گندم خرید تضمینی از کشاورزان بیش از 92 هزار و 400 میلیارد ریال( 9 هزارو 240 میلیارد تومان) است و تاکنون 60 درصد پول گندمکاران به حسابشان واریز شده است.
وی اظهار داشت: مسوولیت تامین پول گندمکاران شرکت بازرگانی دولتی ایران به عاملیت بانک کشاورزی است و 40 درصد باقیمانده پول گندمکاران نیز به تدریج تامین و پرداخت می شود.
وی تصریح کرد: از این میزان حجم خرید 350 هزارتن بذر گندم برای کشت سال آینده خریداری شده است.
وی اضافه کرد: تاکنون استان های خوزستان با یک میلیون و 395 هزارتن، گلستان با یک میلیون و 253 هزارتن و فارس با 802 هزارتن بیشترین میزان برداشت و خرید گندم را به خود اختصاص داده اند.
به گفته اسفندیارپور ، برداشت و خرید گندم از اواخر اسفندماه سال گذشته شروع و تا نیمه اول شهریورماه امسال ادامه خواهد داشت.
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی گفت: در حال حاضر خرید گندم در استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، لرستان، همدان، خراسان شمالی و مرکزی به اوج خود رسیده است.
وی افزود: در برخی استان های کشور گندم در دو مرحله کشت و برداشت می شود که ممکن است عملیات خرید تا پایان شهریورماه جاری نیز ادامه پیدا کند.
وی اظهارداشت: براساس مصوبه دولت، امسال قیمت هرکیلوگرم گندم معمولی(نان) 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13 هزار و 68 ریال با چهار درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید از گندمکاران خریداری می شود.
به گزارش ایرنا، سال گذشته حدود 11میلیون و 500 هزار تن گندم در کشور تولید شد که هشت میلیون و 80 هزار تن آن با قیمت گندم معمولی(گندم نان) 11 هزار و 550 ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم با قیمت 11 هزار و 880 ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شده بود.
پیش بینی می شود در سال 1395 بیش از 13 میلیون تن گندم در 6 میلیون هکتار از اراضی آبی و دیم کشور تولید و از این رقم حداقل حدود 10 میلیون تن را دولت خریداری و به آرد خبازی ها اختصاص دهد.
Print

تعداد نمایش ها (1160)/نظرات (0)

x
دی ان ان
دی ان ان