امروز: شنبه 15 آذر 1399

ضریب خوداتکایی ایران در تولید شکر به ۷۰ درصد می‌رسد

ضریب خوداتکایی ایران در تولید شکر به ۷۰ درصد می‌رسد

تولید ۱.۶ میلیون تن شکر

ایجاد کننده: خیری/ﺳﻪشنبه, 29 تیر,1395/دسته ها: اخبار موسسه

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

ه گزارش نیشکرنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، پیمان حصادی گفت: برآورد می شود سال ۹۶-۹۵ بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن شکر از کشت بهاره و پاییزه چغندرقند و کشت نیشکر به دست آید.

وی سطح فعلی کشت چغندر قند پاییزه را نزدیک به ۶۸۶۰ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت:با توجه به رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در افزایش سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه به منظور صرفه جویی در مصرف آب، برای سال زراعی آینده، کشت چغندر پاییزه در سطح ۱۸ هزار هکتار هدفگذاری شده است.

حصادی پیش بینی کرد که از این سطح ، یک میلیون و ۲۶۰ هزارتن چغندرقند با احتساب میانگین عملکرد ۷۰ تن در هکتار تولید شود.

وی با بیان این که سطح زیرکشت چغندر بهاره نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار است، تصریح کرد: در سال زراعی جاری برآورد تولید از سطح زیرکشت چغندر بهاره حدود ۵٫۵ میلیون تن چغندرقند است.

رکورد ۵۳٫۲ درصدی میانگین عملکرد

رییس گروه گیاهان صنعتی معاونت امور زراعت در ادامه از دستیابی به رکورد جدید میانگین تولید چغندر قند خبر داد و گفت: میانگین عملکرد چغندرقند در هکتار از ۴۸٫۷ در سال ۹۴-۹۳ به ۵۳٫۲ درصد در سال زراعی جاری رسیده است.

وی بهبود شرایط زراعی، استفاده از تکنولوژی های نوین و بذر مناسب و مقاوم به بیماری ها و با عیار بالا را از علل افزایش عملکرد تولید چغندرقند دانست.

حصادی با اشاره به این که توسعه کشت پاییزه چغندر قند به علت بهره برداری از آب سبز (باران) در اولویت برنامه های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، گفت: طبق برنامه اقتصاد مقاومتی، تصمیم داریم تا سال ۱۴۰۴ سطح زیرکشت پاییزه مزارع چغندر قند در مناطق مستعد را در حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی گسترش دهیم.

رییس گروه گیاهان صنعتی معاونت امور زراعت در همین حال عملکرد وزراتخانه را در تنظیم بازار شکر مناسب توصیف کرد و یادآور شد: طی دو سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی اجازه واردات شکر بیش از نیاز داخلی را به منظور حمایت از تولید نداده است.

وی درباره تولید نیشکر نیز پیش بینی کرد در سال زراعی جاری از سطح ۹۱ هزار هکتار از اراضی بیش از ۷٫۵ میلیون تن نیشکر تولید و ۷۵۰ هزار تن شکر استحصال شود.

حصادی درباره برداشت چغندر پاییزه سال زراعی ۹۳-۹۴ گفت: برداشت چغندر قند پاییزه در استان های خوزستان، فارس، کرمانشاه، گلستان، ایلام، اصفهان و اردبیل و مغان در حال انجام است و برآورد می شود ۴۰۰ هزار تن از این محصول به دست آید.

وی ا اشاره به تفاوت هزینه تولید شکر از چغندر پاییزه بیشتر از چغندر بهاره و پیشنهاد دو نرخی کردن قیمت تضمینی چغندرقند را به شورای اقتصاد تصریح کرد: فرمول خرید چغندر بهاره به صورت خطی و براساس عیار و خرید چغندر پاییزه براساس عیار و کیفی صورت می گیرد.

وی اعلام نرخ خرید تضمینی چغندرقند و قیمت شکر به طور همزمان را یکی دیگر از راهکارها نام برد و گفت: با پیگری های قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی، این هدف محقق شده و کشاورزان و کارخانه های قند می توانند در زمینه کشت پاییزه چغندرقند تصمیم بگیرند.

حصادی در همین حال نبود امکانات صنعتی در استان ها به مورد استان خوزستان را از بزرگترین مشکلات کشت چغندر پاییزه دانست و خاطر نشان کرد: کارخانه های قند در استان خوزستان تعطیل هستند، اما طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال آینده ضمن راه اندازی این کارخانه ها، احداث کارخانه های جدید قند نیز صورت گیرد.

Print

تعداد نمایش ها (820)/نظرات (0)

کلمات کلیدی: شکر - صنعت

x
دی ان ان
دی ان ان