امروز: یکشنبه 29 فروردین 1400

پیش بینی تولید 13 میلیون تن گندم در کشور

پیش بینی تولید 13 میلیون تن گندم در کشور

ایجاد کننده: خیری/دوشنبه, 28 تیر,1395/دسته ها: اخبار موسسه

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

به گزارش  روابط عمومی جهاد کشاورزی مراغه، اسماعیل اسفندیاری پور در بازدید از مزارع گندم این شهرستان افزود: امسال به خاطر بارندگی های مناسب، تولید این محصول در کشور افزایش یافته است.
وی، با بیان اینکه تا کنون 6 میلیون و 850 هزار تن گندم مازاد از کشاورزان خریداری شده است، یادآور شد: خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد افزایش نشان می دهد.
مجری طرح گندم افزود: سال گذشته میزان خرید گندم هشت میلیون و 80 هزار تن بود که نسبت به سال 93 حدود 20 درصد افزایش داشت.
اسفندیاری پور با بیان اینکه در سال 93 میزان خرید گندم 6 میلیون و 716 هزار تن بود، ادامه داد: میزان خرید گندم در آن سال نیز نسبت به سال 92 از رشد حدود 40 درصد برخوردار بود.
وی گفت: براساس برنامه تلاش می شود در 2 یا سه سال آینده کل نیاز گندم کشور از محل تولید داخلی تامین شود.
وی یادآوری کرد: سال گذشته 85 درصد نیاز گندم در داخل کشور تامین شد و امسال امید می رود این میزان به بیش از 90 درصد برسد و حداکثر تا دو سه سال آینده کل نیاز گندم در داخل تامین شود.
معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این آیین از آغاز برداشت گندم از 430 هزار هکتار مزارع استان خبر داد و گفت: امسال به خاطر بارندگی های مناسب تولید گندم در استان 10 درصد افزایش یافته است.
ایوب ایرانی فام، با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال بیش از 820 هزار تن گندم در استان تولید شود، افزود: همزمان با برداشت گندم خرید تضمینی محصول مازاد از گندم کاران نیز آغاز شده است.
وی، با اشاره به اینکه امسال گندم مازاد فقط از کشاورزان خریداری خواهد شد، یادآوری کرد: هر کیلوگرم گندم مازاد کشاورزان به قیمت 12 هزار 705 ریال خریداری می شود.
ایرانی فام، ادامه داد: برداشت گندم در استان از اول تیر در شهرهای کلیبر، خداآفرین، میانه، مراغه، بناب و ملکان آغاز شده و اوج برداشت از 15 تیر به بعد انجام می شود.
شهرستان مراغه با 100 هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی در شمال غرب کشور محسوب می شود.
این شهرستان با 250 هزار نفر جمعیت در 147 کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
Print

تعداد نمایش ها (903)/نظرات (0)

x
دی ان ان
دی ان ان