امروز: یکشنبه 25 مهر 1400

کتاب «گلدهی نیشکر» نوشته دکتر حسن حمدی منتشر شد

کتاب «گلدهی نیشکر» نوشته دکتر حسن حمدی منتشر شد

ایجاد کننده: خیری/یکشنبه, 24 مرداد,1395/دسته ها: اخبار موسسه

رتبه بندی این مطلب:
5/0

به گزارش روابط عمومی مؤسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان، دکتر حسن حمدی از پیشکسوتان زراعت نیشکر است که فعالان این حوزه، «گلدهی نیشکر در ایران» را مدیون تلاش­ های ایشان می­ دانند. حمدی درباره لزوم گلدهی نیشکر در ایران گفت: صنعت نیشکر ایران متکی به واریته­ های قدیمی است که در مناطقی همانند جنوب امریکا و جهت بهره برداری در شرایط آب و هوایی آنها اصلاح و معرفی شده­اند. بنابراین اصلاح واریته های جدید نیشکر منطبق با شرایط آب و هوایی و خاک جنوب کشورمان و معرفی آنها به کشت و صنعت­ های نیشکری یک ضرورت است. در این راستا جهت تولید واریته­ های سازگار در شرایط خودمان به القاء گلدهی در این گیاه برای تولید بذر نیاز داریم.

وی افزود: با توجه به اینکه نیشکر در شرایط آب و هوایی خوزستان به گل نمی­ رود طی پژوهش­ های وسیع و طولانی مدت شرایط لازم در گلخانه برای این گیاه فراهم شد که پس از گلدهی و بذرگیری طی مراحل مختلف سلکسیون مشخص و واریته ایرانی وارد فرآیند آزمایشی تولید شده است.

کتاب حاضر ضرورت تولید بذر و انجام عملیات اصلاحی برای معرفی واریته­ های جدید را در هشت فصل با عنوان­ های (تاریخچه و اهمیت گلدهی نیشکر، گیاهشناسی نیشکر، گلدهی نیشکر، دوره روشنایی، عوامل موثر بر گلدهی،گلدهی در شرایط گلخانه در ایران، گلدهی در شرایط طبیعی ایران وگلدهی در شرایط کنترل شده)  توضیح می­ دهد.

گفتنی است این کتاب که در زمینه مستندسازی مطالعات مؤسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان ارزش به سزایی دارد به سفارش مؤسسه، توسط نشر کردگار در 162 صفحه در شمارگان هزار نسخه و با قیمت 18000 تومان منتشر شده است. علاقمندان برای تهیه این کتاب می­ توانند با کتابخانه مؤسسه تماس بگیرند.

Print

تعداد نمایش ها (1377)/نظرات (0)

x
دی ان ان
دی ان ان