موسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان

Sugarcane & By-Products Development Research & Training Instatute of Khuzestan

4 تیر 1401 4:31 ب.ظ

دستاوردی دیگر در صنعت نیشکر؛

کشت موفقیت‌آمیز یک واریته جدید نیشکر/سازگاری با کم آبی و مقاومت در برابر شوری از ویژگی‌های این واریته است

مطالعات تکمیلی و نتایج تحقیقاتی واریته جدید «lR01-412» که در کشت و صنعت‌های امیرکبیر و امام خمینی(ره) کشت شده، موفقیت آمیز بوده است.
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی از نتایج موفقیت‌آمیز کشت یک «واریته» جدید در کشت و صنعت‌های نیشکری خبر داد

به گزارش روابط‌عمومی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، مطالعات تکمیلی و نتایج تحقیقاتی واریته جدید «lR01-412» که در کشت و صنعت‌های امیرکبیر و امام خمینی(ره) کشت شده، موفقیت آمیز بوده است.

به گفته دکتر عبدعلی ناصری، سازگاری با کم آبی و مقاومت در برابر شوری از ویژگی واریته جدید است که با شرایط آب و هوایی استان نیز سازگاری دارد.

بر اساس این گزارش، در شهریورماه سال ۱۳۹۹، هشت واریته جدید نیشکر که توسط موسسه تحقیقات نیشکر اصلاح شده و به صورت آزمایشی در این موسسه کشت شده بود، جهت مطالعات تکمیلی و بررسی بیشتر به کشت و صنعت‌های امام خمینی (ره) و امیرکبیر منتقل شدند.

از بین این هشت واریته، واریته «IR01-412» راندمان مناسبی داشته و میزان راندمان آن در کشت و صنعت‌های امام خمینی (ره) و امیرکبیر به ترتیب ۱۳۴ و ۱۰۶ تن در هکتار است.

واریته جدید در واحدهای نیشکری کشت می‌شود

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ادامه از آغاز کشت این واریته از سال آینده خبر داد و بیان داشت که با توجه به نتایج مطلوب به دست آمده، در سال زراعی جدید در هر کشت و صنعت به میزان ۲۵ هکتار از این واریته کشت خواهد شد تا بتوان نسبت به توسعه و گسترش بیشتر آن در سطح وسیع اقدام کرد.  

وی به تلاش‌های موسسه تحقیقات نیشکر برای شناسایی و کشت واریته‌های جدید نیشکر اشاره کرد و افزود: این موسسه نگاه ویژه‌ای به ارقام نیشکر و اهمیت جایگزینی آن‌ها با توجه به شرایط اقلیمی استان دارد که این خود به کشاورزی پایدار در خوزستان به عنوان قطب بزرگ صنعت نیشکر کمک می‌کند.

در فروردین امسال نیز دو رقم جدید نیشکر «چابهار» و «قصرقند» از سوی موسسه تحقیقات نیشکر در منطقه سیستان شناسایی و به این موسسه به منظور طی کردن مراحل کشت تجاری، منتقل شد.

وارد کردن هر واریته جدید نیشکر، بین پنج تا ۱۵ هزار دلار هزینه دارد و شناسایی ارقام نیشکر و کشت آن، موجب صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی در صنعت نیشکر می‌شود.

 

لینک کوتاه :

https://iscrti.ir/?p=5798

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب منتشر شده

Office Number:

061-331-30760

E-mail:

foolad594@gmail.com

Resume

In 2008, the center was registered as Khuzestan Sugarcane and Ancillary Development Research and Training Institute. In August 2013, in order to develop research in the field of sugarcane industry, the Deputy of Industrial Research was also considered in the organizational structure of the institute. According to the latest changes, the organizational structure of the institute consists of: the Board of Trustees; Board of Directors; Managing Director; Deputy Directors of Industry and Agriculture Research; Deputy Audit and Performance Monitoring; Director of Research and Planning; Director of Training, Promotion and Research, Organizational Development; Director of Environmental, Safety and Health Research; Financial and Human Resources Manager; Business Manager and Security Manager.